Dohnyzs s a szellemi munka
2006.06.14. 13:15
A dohnyzs s a szellemi munka
A dohnyosok kifogyhatatlanok a dohnyzs magasztalsban. Hogy mennyire elsegti a szellemi munkt! Ha nincs gondolatom, - mondjk - rgyjtok, s csak gy jnnek a j gondolatok.
Ha sok a gondolatom, s rendszertelenl kavarognak fejemben az eszmk, rgyjtok, s mindjrt rend terem gondolataim kztt. Ha tlsgosan tunya az eszem a munkhoz - rgyjtok, mindjrt friss leszek, s zlik a munka. Ha nagyon ugrlnak az idegeim - rgyjtok, s mindjrt nyugodt vagyok. Ha jl laktam - rgyjtok, hogy jobb legyen az emszts. Ha hes vagyok - rgyjtok, hogy ne rezzem az hsget. No ez mr mgis csak csodanvny: Ha akarom fehr, ha akarom fekete!
Kbt, de nem erst
Van ppen ebben is igazsg, csak ksznet nincs benne. A dohnyzsnak ltszlagos erst, hsg- s idegcsillapt hatsa veszlyes csalds. Mert mit jelent az, mikor az hsg rzete knoz, vagy pedig az idegeim nagyon izgatottak? Mirt fj az hsg, s mirt kellemetlen a fradtsg? Az hsg s a fradtsg az ember szervezetnek megbecslhetetlen berendezsbl ered, mely figyelmeztet, hogy tpllkhiny llott be, vagy pedig idegeimet tlsgosan ignybe vette a munka, teht j lesz j tpllkrl gondoskodni, illetve idegeimet pihentetni. A dohnyos ember azonban nem ezt teszi, hanem elkbtja, elhallgattatja idegeit, ahelyett, hogy ersten azokat. Akrcsak midn a csecsem hsgben sr, s a tudatlan, egyszer anya plinks kenyeret ad neki, s mg hozz nagy rmmel llaptja meg annak csillapt hatst. Ht igaz: a csecsem nem sr most mr, de ezt a csendet ksbb drgn fizeti meg az egszsge. Aki hsgt s idegessgt tpllk s nyugalom helyett a dohny kbt erejvel sznteti meg, teljesen gy tesz, mint az a gpsz, akit bnt a biztost szelep folytonos sistergse, jelzse s - ahelyett, hogy enyhten a gz feszltsgt - nagy slyokat tesz a szelepre, hogy ne sisteregjen tbb. A szelep elhallgat ugyan, de - a kazn is hamarosan felrobban. A nikotinnak is els hatsa az idegkbts, de idvel fllp a lappang nikotinmrgezs nagyszm ksretvel, amikkel mr fnt megismerkedtnk. Az az n. "megnyugtat hats", amelyet a nikotin az idegekre gyakorol, inkbb elkbts. Ha aztn a kbuls elmlik, az idegek rzkenysge mg nagyobb lesz, s mg tbb dohnyra lesz szksg egy jabb "megnyugtatshoz". Innen magyarzhat az a zsarnoki hatalom, amit azutn a nikotin a rendszeresen dohnyz ember fltt gyakorol. Az ilyen szervezet mr nemcsak kvnja, hanem egyenesen kveteli a dohnyt, mert csak akkor rzi jl magt, ha idegei llandan meg vannak "nyugtatva". Az egyszer megkezdett dohnyzsrl azrt nehz aztn leszokni.
Gondz ?
Igaz, hogy a dohnyzs tnyleg elzi a gondokat. Hiszen minden kbtszer megteszi ezt. De mint az alkoholnak s piumnak, a dohnyzsnak is megvan az a tulajdonsga, hogy nemcsak a flsleges gondokat zi el, hanem a gondokkal knnyen magval viszi a fi komoly gondolkodst is, s gondatlansgot, knnyelmsget, lustasgot breszt benne. Pl. az eldobott cigarettavgektl keletkez gyakori tzvsz is ilyen gondatlansgnak a jele! gy lesz igazz valamikpp Tolsztoj szava: "Sok embernek csak azrt van szksge dohnyra, hogy ne hallja lelkiismerete figyelmeztetst." s vajon nem ismersz-e te is trsaid kzt olyanokat, akik vgan pfkelve billegetik magukat egsz nap a korzn, mint akinek feje mr tmve van tudomnyokkal: v vgn aztn csodlkozva s mltatlankodva ltjk, hogy a bizonytvny - bizony hitvny!
Goethe a dohnyzsrl
Taln tl szigor az tlet, melyet Goethe a dohnyosokrl alkotott a dohnyzs ellen rt levelben, de azrt nem lesz hibaval, ha lerom itten; hadd lsd, miknt vlekedett rla a vilgirodalom egyik legnagyobb kltje, aki bizonyra elg szellemi munkt vgzett. "A dohnyzs ostobv tesz, s kptelenn a gondolkozsra s klti munkra - rja. Csak lustknak val, s olyanoknak, akik sokat unatkoznak, akik letk egyharmadt talusszk, a msik harmadt evssel, ivssal s ms - rszben szksges, rszben flsleges - dolgokkal tltik, s akkor aztn nem tudjk, mit kezdjenek a harmadik harmaddal, br mindig hangoztatjk: "Vita brevis" (rvid az let). Az ilyen lusta trkknek persze szellemes szrakozs a pipa s a fstfelh knyelmes szemllete, amit k a levegbe eresztgetnek, mert tsegti ket az unalmas rkon ... Legelszr irodalmunk szellemtelensgn, elnyomorodsn s szegnysgn fog ez fltnni, s azok az illetk mg csodlkozni fognak ezeken a bajokon. s mibe kerl ez a gonosztett? Mr most 25 milliba kerlt Nmetorszgnak a dohnyzs; mg 60 millira is flmehet. (Htha tudta volna Goethe, hogy Nmetorszg mr a hbor eltti vekben venknt egymillirdot klttt dohnyra!) s egyetlen hezt nem segtenek, egyetlen ruhtlant nem ruhznak. Mi mindent lehetne ezzel a pnzzel csinlni!" Gondolkozzl csak ezeken a komoly szavakon, s ne lgy "lusta trk", hanem lgy frfi!
|